• bitcoinBitcoin$26,628.00

TOP 5 spoločností, ktoré požiadali o Bitcoin ETF

Prvá žiadosť o bitcoinový ETF v Spojených štátoch bola podaná v roku 2013. Za 10 rokov však americký finančný regulátor nikdy nedal zelenú žiadnej spoločnosti. Výmenný fond BTC sa stal pre kryptokomunitu akýmsi svätým grálom.

ETF je investičný nástroj obchodovaný na burze, ktorý sleduje hodnotu podkladového aktíva. V prípade bitcoinového spotového ETF je aktívom BTC. Priaznivci tejto myšlienky veria, že súčasná infraštruktúra kryptomenových búrz je pre nováčikov príliš komplikovaná a bráni im v nákupe. Navyše, niektorí inštitucionálni hráči nemôžu priamo investovať do kryptomien kvôli zákonným obmedzeniam. Spotové ETF by im teda umožnilo prístup k bitcoinu bez toho, aby museli kupovať a vlastniť mince samotné.

Tu je zoznam spoločností, ktoré požiadali o bitcoinové ETF a v blízkej budúcnosti čakajú na posúdenie SEC.

BlackRock

15. júna investičný gigant BlackRock, ktorý k prvému štvrťroku 2023 spravoval viac ako 9 biliónov dolárov, šokoval svet tradičných financií. Spoločnosť požiadala o spustenie spotu iSHARES BITCOIN TRUST – Bitcoin ETF. Podľa podrobností dokumentu bude kryptomenová burza Coinbase správcom kryptomien a poskytovateľom údajov. BNY Mellon sa zase postará o skladovanie hotovosti. Podľa hlavného analytika ETF z Bloomberg Erica Balchunasa má BlackRock veľkú šancu na schválenie. Spoločnosť sa už mnohokrát stretla so SEC a regulátor jej žiadosť zamietol iba raz.

Generálny riaditeľ spoločnosti Galaxy Digital a známy podporovateľ kryptomien Mike Novogratz verí, že spustenie ETF od BlackRock bude to najlepšie, čo sa môže stať s veľkou kryptomenou. Taktiež potenciálne vytlačí jeho cenu na nové rekordné maximum.

WisdomTree

WisdomTree so sídlom v New Yorku už má skúsenosti so správou bitcoinových ETF. V roku 2019 spustila spotový fond na švajčiarskej burze SIX. V marci 2021 WisdomTree podala S-1 americkej komisii pre cenné papiere a burzy. Spoločnosť navrhla zalistovať akcie WisdomTree Bitcoin Trust na burze Cboe bZx pod symbolom BTCW.

Prvý pokus však nevyšiel. SEC odložila spracovanie žiadosti o niekoľko mesiacov. Regulátor najskôr vyzval verejnosť, aby sa k návrhu vyjadrila, potom oznámil, že potrebuje viac času. Koncom roka 2021 SEC vydala rozhodnutie o zamietnutí – ale pred niekoľkými dňami WisdomTree podala novú žiadosť, povzbudená konaním BlackRock.

Invesco Galaxy Bitcoin ETF

Galaxy Digital a Invesco podali spoločnú žiadosť o spustenie ETF 22. septembra 2021. Aplikáciu sponzoruje dcérska spoločnosť Invesco Ltd, Invesco Capital Management LLC, štvrtý najväčší poskytovateľ ETF v USA. John Hoffman, šéf stratégie ETF v Invesco v USA, sa k situácii vyjadril nasledovne.

„Pre tých, ktorí sú v odvetví ETF veľmi dlho, to, čo sa deje teraz, je pozoruhodne podobné začiatkom ETF koncom 90. rokov a začiatkom 21. storočia.“

Bitcoin ETF bude prvým z mnohých kryptomenových fondov, ktoré duo Galaxy a Invesco dúfajú predstaviť na burzách v USA. Rovnako ako WisdomTree, spoločnosti podali novú žiadosť s SEC hneď po BlackRock.

ETF

Valkyrie Investments

Valkyrie vstúpila do pretekov o spustenie bitcoinového ETF v januári 2021. ETF bude využívať základnú cenu BTC na Chicago Mercantile Exchange a obchodovať na NYSE Arca. Cryptocastodian Xapo udrží váš majetok v bezpečí.

Začiatkom roku 2022 sa Valkyrie podarilo získať súhlas pre Bitcoin Mining ETF, ktorý je podporovaný akciami kótovaných ťažobných spoločností. Vrátane spoločností ako Argo Blockchain, Bitfarms, Cleanspark, Hive Blockchain a Stronghold Digital Mining. Pred niekoľkými dňami investičná spoločnosť opätovne zaregistrovala bitcoinový ETF spot u SEC. Ak bude výsledok pozitívny, fond bude zverejnený na Nasdaq pod symbolom BRRR,.

Ark Invest

Investičná spoločnosť Ark Invest pod vedením Kathy Wood požiadala o ETF Ark21Shares v júni 2021. Spoločnosť sa spojila so švajčiarskym poskytovateľom výmenných fondov 21Shares AG, aby ho spustila. Ak bude schválený, bude uvedený na burze Cboe BZX pod symbolom ARKB. Ark Invest už má skúsenosti s bitcoinom a aktívne investovala do kryptoburzy Coinbase, Grayscale Bitcoin Trust a platobného procesora Square, ktorý má vo svojej súvahe viac ako 8 000 BTC.

Spoločnosť tiež ako prvá zverejnila informácie o poplatkoch. Vo vyhlásení sa uvádza, že budú 0,95 % a zaplatí ich spoločnosť 21Shares, ktorá peniaze používa na pokrytie prevádzkových nákladov.

Prvý pokus Katie Wood o spustenie ETF zlyhal začiatkom roku 2022. Ihneď potom spoločnosť podala druhú žiadosť, ale aj tá bola neúspešná – SEC ju v januári 2023 zamietla. Ark teraz podal už tretiu žiadosť u regulátora.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu