• bitcoinBitcoin$27,165.00

Tulsi Gabbardová, bývalá prezidentská kandidátka, varuje pred CBDC

Bývalá prezidentská kandidátka a politická komentátorka Tulsi Gabbardová sa domnieva, že CBDC bude slúžiť na sledovanie Američanov – analýzu ich výdavkov a elimináciu hotovosti.

Tulsi Gabbardová varuje pred CBDC

Gabbardová je proti plánom administratívy Joea Bidena vytvoriť v Spojených štátoch digitálnu menu centrálnej banky (CBDC). Bývalá kongresmanka tvrdí, že CBDC bude slúžiť ako nástroj masívneho finančného dohľadu, ktorý „podkope našu autonómiu a slobodu“. Upozorňuje tiež, že federálna vláda už začala realizovať svoj projekt CBDC, ktorý „povedie k bezhotovostnej spoločnosti, v ktorej bude každá naša transakcia sledovaná, monitorovaná a kontrolovaná“.

„V záujme ochrany našej slobody musíme všetci spoločne odmietnuť túto snahu o vytvorenie digitálnej bezhotovostnej spoločnosti,“ napísala Gabbardová na sociálnych sieťach.

Práce už prebiehajú

Zo správy Banky pre medzinárodné zúčtovanie z mája 2022 vyplýva, že 90 % centrálnych bánk už skúma možnosti potenciálneho vydania CBDC. Viac ako polovica z nich už takúto technológiu vyvíja. Patria medzi ne aj Spojené štáty, ktoré však stále zaostávajú za Čínou. Tá už dlhé mesiace testuje digitálny jüan „na živom organizme“. Vo vybraných regiónoch krajiny totiž umožňujú občanom platiť CBDC.

Vráťme sa však k USA. Ukazuje sa, že CBDC sa obávajú republikáni aj demokrati. Kongresmani Tom Emmer a Ted Cruz poukazujú na nebezpečenstvo tohto projektu. Guvernér Floridy Ron DeSantis chce zablokovať vydávanie digitálneho dolára vo svojom štáte.

V podobnom duchu sa vyjadruje aj Robert F. Kennedy mladší, syn Roberta F. Kennedyho a synovec Johna Kennedyho, bývalého prezidenta USA. Chce bojovať o prezidentský úrad v mene Demokratickej strany a v rámci svojej predvolebnej kampane okrem iného varuje pred CBDC.

Mnohí politici sa obávajú, že predohrou k finančnej revolúcii bude spustenie FedNow. Ide o 24-hodinový systém okamžitých platieb, ktorý má byť spustený v júli s cieľom urýchliť finančné prevody prebiehajúce medzi finančnými inštitúciami a podnikmi. Fed tvrdí, že nejde o nahradenie hotovosti a FedNow nemá nič spoločné s CBDC. To však neznižuje obavy odporcov digitálneho dolára.

Kontroverzní odporcovia CBDC

Imidžovým problémom boja proti CBDC v USA môžu byť samotní obrancovia slobody Američanov.

Gabbardová údajne investovala do kryptomien, pričom na vrchole býčieho trhu v decembri 2017 nakúpila ETH aj litecoiny.

Nízka finančná inteligencia však nie je nič v porovnaní s „úspechmi“ napríklad Kennedyho. Stojí na čele organizácie proti očkovaniu Children’s Health Defense (ktorej príjmy sa v roku 2020 viac ako zdvojnásobili a dosiahli až 6,8 milióna USD). Okrem toho už mnoho rokov varuje, aby sa deti neočkovali, pretože vakcíny spôsobujú autizmus.

Na druhej strane sa DeSantis preslávil tým, že počas pandémie COVID-19 na Floride nezaviedol výluku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu