Využitie umelej inteligencie si dnes spájame najmä s generovaním obsahu alebo grafiky. Táto technológia má veľký potenciál a dá sa úspešne použiť v mnohých rôznych vedeckých oblastiach – vrátane archeológie.
Skvelým príkladom je objav výskumníkov z IBM Japan a Yamagata University. Tím výskumníkov dokázal vďaka umelej inteligencii nájsť doteraz nevidené kresby z Nazcy. Najväčšia z novoobjavených kresieb je dlhá až 78 metrov.
Efektívna pomôcka pre archeológiu alebo umelá inteligencia na stope nových objavov
Nohy, ryba, vták a humanoid sú novoobjavené kresby na náhornej plošine Nazca. Tentoraz k ich odhaleniu prispela umelá inteligencia, ktorá začína v archeológii zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu. Táto lokalita v Peru priťahuje pozornosť vedcov z celého sveta už viac ako 100 rokov. K objavu piktogramov v Nazce prispel technologický pokrok, keďže záhadné gigantické kresby boli spozorované až v 30. rokoch 20. storočia – tesne po tom, ako sa rozšírili komerčné lety lietadlom.
Štyri nové kresby, ktoré objavili japonskí výskumníci pomocou umelej inteligencie, merajú od 5 do 78 metrov. Podľa článku v časopise Journal of Archaeological Science japonskí výskumníci použili jeden zo základov umelej inteligencie, strojové učenie. Analyzovali letecké fotografie náhornej plošiny Nazca. Umelá inteligencia dokázala nájsť nové kresby až 21-krát rýchlejšie ako predtým.
Zaujímavosťou je, že umelá inteligencia pomáha japonským vedcom pri skúmaní kresieb už od roku 2019, keď vďaka AI objavili 140 nových piktogramov. Čoraz častejšie nasadzovanie umelej inteligencie pri štúdiu náhornej plošiny Nazca vyvoláva nádej, že umelá inteligencia možno dokáže odhaliť záhadu postojov a významu piktogramov spred 2 500 rokov.
Umelá inteligencia zmení spôsob, akým sa pozeráme na históriu a archeológiu
Umelá inteligencia sa stáva čoraz dôležitejšou nielen v archeológii, ale aj pri chápaní a poznávaní histórie. Nástroje umelej inteligencie sa stávajú mimoriadne nápomocnými pri uskutočňovaní ďalších objavov. Skvelým príkladom je umelá inteligencia, ktorá pomáha izraelským vedcom prekladať staroveké klinové písmo.
Odhaľovanie histórie s pomocou umelej inteligencie umožňuje odhaľovať tajomstvá, ktoré boli tisíce rokov zahalené závojom zabudnutia. Vďaka tomu budeme čoskoro svedkami prevratných objavov, ktoré by mohli vrhnúť úplne nové svetlo na príbehy starovekých civilizácií, ako ich poznáme dnes.