• bitcoinBitcoin$26,611.00

Umelá inteligencia preberá pracovné miesta v IKEA, ale inak, ako si myslíte

Nový asistent s umelou inteligenciou (AI) z IKEA bude odpovedať na typické otázky call centra. Ľudia, ktorých nahradí, budú medzitým preškolení na profesie, ako je napríklad interiérový dizajn.

IKEA preškolila 8 500 zamestnancov po tom, čo asistentka AI s názvom Billie za posledné dva roky vybavila 47 % otázok zákazníkov.

IKEA sa neobáva prípadného prepúšťania

Ulrika Beisert, manažérka kultúry v materskej spoločnosti IKEA Ingka Group, uviedla, že konglomerát sa zaviazal zvyšovať kvalifikáciu zamestnancov. Okrem toho podľa nej neexistujú dôkazy o tom, že by umelá inteligencia znižovala počet zamestnancov spoločnosti.

Preškolení pracovníci call centra, ktorí sa stali interiérovými dizajnérmi, môžu v IKEA zarobiť 25 libier (31 USD) za každý 45 až 60-minútový hovor týkajúci sa interiérového dizajnu. Zákazníci zaplatia 125 libier (GBP) za tri hovory o návrhu pracovného priestoru, vlastný plán podlahy a 3D rendery.

Príjmy spoločnosti Ingka Group z konzultácií na diaľku dosiahli v minulom finančnom roku 1,4 miliardy USD.

Nedávna štúdia spoločnosti Goldman Sachs odhalila, že nové pracovné miesta predtým vykompenzovali hospodársky vplyv automatizácie. Zistilo sa však, že automatizačné technológie spôsobujú stagnáciu miezd ľudí, ktorých pracovné miesta nahrádzajú.

IKEA a AISk Vplyv automatizácie pracovných miest v roku 2022
Zdroj: Statista

Ľudia v administratívnych alebo úradníckych zamestnaniach sú často najzraniteľnejší.

Goldman Sachs: Vláda musí zasiahnuť

Investičná banka očakáva, že generatívna umelá inteligencia zvýši produktivitu práce v USA v nasledujúcom desaťročí o takmer 1,5 %. Navyše vďaka nej hospodársky rast vzrastie o 7 %. Mohla by tiež podporiť vytváranie doteraz nevyužitých kreatívnych pracovných miest.

Z výskumu banky vyplýva, že vlády by mohli zdaňovať zamestnávateľov za to, že nedokážu rekvalifikovať pracovníkov, ktorých pracovné miesta ohrozuje automatizácia. Politici by tiež mohli ponúknuť firmám stimuly na rekvalifikáciu pracovníkov. Zamestnávatelia by mohli ponúknuť platenú dovolenku na rekvalifikáciu, ako je to v niektorých nemeckých spolkových krajinách.

Audítorský gigant PwC oznámil investíciu vo výške 1 miliardy USD do umelej inteligencie. Navyše má v úmysle vyškoliť 65 000 zamestnancov na používanie novej technológie.

Ďalšie možnosti by mohol priniesť nový nástroj Doppl určený na vytváranie digitálnych verzií ľudí na základe online aktivít. Podľa jeho tvorcu Exclusible tento nástroj na rozdiel od avatara nie je našou reprezentáciou, ale má byť nami.

Zamestnávatelia by mohli vytvárať digitálne dvojčatá zamestnancov mimo kontextu metaverse, aby mohli vykonávať úlohy v reálnom a virtuálnom svete.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu