• bitcoinBitcoin$26,579.00

Umelá inteligencia prekladá klinové písmo

Umelá inteligencia by mohla čoskoro priniesť revolúciu do nášho myslenia o histórii. Tím archeológov a počítačových vedcov z Izraela vytvoril program založený na umelej inteligencii, ktorý rýchlo prekladá klinové písmo. Áno, ide o písmo, ktoré používali starí Sumeri.

Umelá inteligencia nám pomôže pochopiť obyvateľov Mezopotámie

Sumeri boli veľmi kreatívni ľudia. Zanechali po sebe mnoho vynálezov vrátane klinového písma, ktoré sa však veľmi ťažko číta. To sa však možno čoskoro zmení.

V súčasnosti sa v múzeách nachádza viac ako pol milióna hlinených tabuliek s klinovým písmom. Ich čítanie by mohlo priniesť prevrat v našich vedomostiach o Sumeroch. Je tu však jeden problém. Ide o to, že toto staroveké písmo dokáže prečítať len veľmi malý počet odborníkov. Je však možné, že im čoskoro pomôže alebo ich dokonca nahradí program založený na umelej inteligencii. Tento vytvoril tím archeológov a informatikov z univerzity v Tel Avive.

„Úžasné je, že na preklad tabuľky a zistenie, čo sa skrýva za klinovým písmom, vôbec nemusím rozumieť akkadčine,“

-povedal médiám Gai Gutherz, počítačový vedec, ktorý je súčasťou spomínaného tímu.

„Môžem jednoducho použiť algoritmus, aby som pochopil a zistil, čo hovorí minulosť,“

– dodal.

Model je založený na hlbokom učení, ktoré je založené na tzv. konvolučných neurónových sieťach. Táto technológia sa používa napríklad na analýzu obrazu.

Umelá inteligencia

Problém s niektorými textami

Rovnako ako si dnes moderné chatboty nevedia poradiť s pokročilejšími textami, izraelská umelá inteligencia stále nedokáže správne preložiť zložitejší obsah z antiky. Tak napríklad, zatiaľ čo správne prekladá formálne písomnosti (kráľovské dekréty alebo veštby), ktoré boli napísané podľa určitého vzoru, problém je s literárnymi textami alebo listami kňazov. Pri pokuse o preklad posledných dvoch menovaných dochádza k tzv. halucináciám. Umelá inteligencia si začne vymýšľať a nesprávne prekladať.

Ak odhliadneme od jej súčasných nedostatkov, program izraelských vedcov nám môže pomôcť lepšie pochopiť, ako žili a fungovali starí Sumeri na mnohých úrovniach. Je možné, že sa vďaka nemu o nich dozvieme nové skutočnosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu