• bitcoinBitcoin$26,676.00

Umelá inteligencia vynašla antibiotikum na nebezpečnú superbaktériu

Môže umelá inteligencia spôsobiť revolúciu v medicíne? Ukazuje sa, že nielenže môže, ale už to aj robí. Dôkazom je správa, o ktorej informoval časopis Nature Chemical Biology.

Objav je o to významnejší, že umelá inteligencia prispela k objaveniu antibiotika na mimoriadne nebezpečný typ superbakterie, ktorá bola doteraz odolná voči antibiotikám. Medicína budúcnosti, ktorá bude čerpať z umelej inteligencie, nás určite nie raz prekvapí.

Antibiotikum vytvorené v spolupráci s umelou inteligenciou – začiatok medicíny zajtrajška

Podľa zverejneného výskumu vedci z McMasterovej univerzity a Massachusettského technologického inštitútu objavili antibiotikum na superbaktériu s pomocou umelej inteligencie. Umelá inteligencia prispela k objaveniu experimentálneho antibiotika s názvom abaucin tým, že ho vybrala spôsobom tisícov kombinácií. Treba spomenúť, že tento liek je v tejto chvíli vo fáze testovania a potrebuje ďalšie overovanie.

Napriek tomu ide o medicínsky míľnik vzhľadom na rastúci výskyt baktérií, ktoré sa stávajú odolnými voči moderným antibiotikám. Rozsah problému dokonale ilustruje skutočnosť, že na infekcie spôsobené baktériami odolnými voči antibiotikám zomrie každý rok viac ako milión ľudí.

Vedci sa rozhodli zamerať na druh baktérie, ktorý spôsobuje najviac problémov, Acinetobacter baumannii. Táto baktéria spôsobuje zápal pľúc a infekcie rán. V posledných dvoch desaťročiach bola obzvlášť problematická medzi zranenými americkými vojakmi v Afganistane alebo Iraku. Baktéria predstavuje vážnu hrozbu aj v nemocniciach a domovoch dôchodcov, pretože môže prežívať na zdravotníckych povrchoch a zariadeniach. Za zmienku stojí, že WHO ju označila za „kritickú“ rizikovú baktériu.

Umelá inteligencia v službách modernej medicíny

Nájsť antibiotikum, ktoré by bolo účinné proti Acinetobacter baumannii, bolo mimoriadne náročnou úlohou. Vedci sa preto rozhodli najprv vycvičiť umelú inteligenciu, aby bola jej práca čo najefektívnejšia. Spočiatku bolo potrebné „ručne“ otestovať účinky tisícov liekov, ktorých presná chemická štruktúra bola známa.

Získané údaje boli sprístupnené umelej inteligencii, aby sa mohla naučiť chemické vlastnosti liekov, ktoré vykazovali účinnosť proti baktérii. Výskumníci potom AI predložili zoznam 6680 zlúčenín, ktorých účinnosť nebola známa. Vytvorenie užšieho zoznamu pravdepodobne účinných látok trvalo AI len 1,5 hodiny.

Spomedzi 240 testovaných zlúčenín sa našlo deväť potenciálnych antibiotík, spomedzi ktorých abaucín v testoch preukázal najvyššiu účinnosť. Keď abaucín prejde klinickými skúškami, bude sa môcť objaviť na trhu. Odborníci tvrdia, že prvé antibiotiká vybrané umelou inteligenciou budú k dispozícii okolo roku 2030.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu