• bitcoinBitcoin$27,178.00

Americké úrady predali takmer 10 000 bitcoinov spoločnosti Silk Road

14. marca 2023 americká vláda predala 9 861 BTC za 215,7 milióna USD. Vyplýva to zo súdnych dokumentov predložených 31. marca. Ide o finančné prostriedky spojené s organizáciou Silk Road.

Predaj bitcoinov Silk Road

Silk Road bola darknetová platforma fungujúca do roku 2013, na ktorej sa dali kúpiť drogy a zbrane. Pri obchodovaní sa používali bitcoiny. Zakladateľ trhoviska Ross Ulbricht (skrývajúci sa pod pseudonymom Dread Pirate Roberts) bol síce nakoniec zatknutý, ale federálne úrady si všimli, že z peňaženiek Silk Road niekto zhabal veľké množstvo BTC. Osobou, ktorá za nimi stála, bol James Zhong.

Zhong si prostredníctvom siete TOR zaregistroval na Silk Road niekoľko falošných účtov. Na tieto účty uložil od 200 do 2 000 bitcoinov. Vykonaním série prevodov medzi účtami sa nabúral do stránky a zmocnil sa až viac ako 50 000 bitcoinov. Službám sa ho podarilo vypátrať a prehľadali jeho dom v Gainesville v štáte Georgia. Ukázalo sa, že súkromné kľúče k svojim peňaženkám BTC uchovával vo svojom počítači a… v plechovke od popcornu. Išlo o jedno z najväčších zhabaní kryptomien americkou vládou až do vrátenia približne 3,6 miliardy USD v digitálnych menách, ktoré boli ukradnuté z burzy Bitfinex v roku 2016. V novembri 2022 Zhong priznal vinu za krádež bitcoinov zo Silk Road.

V podaní z 31. marca na okresnom súde USA pre južný okres New York na odsúdenie Zhonga sa uvádza, že americké orgány začali proces predaja 51 352 BTC. Podľa dokumentu úradníci 14. marca predali 9 861 BTC za viac ako 215 miliónov USD. Stále však majú v držbe až 41 491 BTC.

V podaní sa uvádza, že americké úrady chcú, aby sa zvyšné zabavené bitcoiny predali „v priebehu tohto kalendárneho roka“.

Už v roku 2014 boli bitcoiny zhabané po Silk Road predané v aukcii. Vtedy išlo o prostriedky, ktoré patrili samotnému Dread Pirate Robertsovi.

Bitcoin

Génius vo väzení

Za pozornosť stojí ešte Ross Ulbricht, ktorý bol zatknutý v roku 2013. V súčasnosti si odpykáva dva doživotné tresty bez možnosti podmienečného prepustenia.

Jeho postava vyvolala značnú kontroverziu. Vláda USA ho uznala za veľmi nebezpečného zločinca. Nechýbajú však ani ľudia, ktorí sa domnievajú, že by mal byť prepustený z väzenia. Hnutie „Free Ross“ si dokonca v roku 2020 prenajalo na námestí Times Square billboard s hlavným sloganom organizácie. Ten financoval Ulbrichtov „štedrý fanúšik“.

Jedným z členov hnutia je Tim Draper, jeden z najznámejších investorov na Wall Street. Podľa neho je odsúdenie tvorcu Silk Road na takýto trest veľkou stratou pre svet. Počítačový génius, ktorým Ulbricht v jeho očiach je, by mal slúžiť spoločnosti, a nie mrhať svojím talentom vo väzení.

Dokonca vznikol aj film „The FBI Declassified: The Dangerous Journey on the Silk Road“, ktorý rozpráva Ulbrichtov príbeh. Julie Vie, Rossova bývalá partnerka, v ňom spomína, ako vznikol názov platformy:

„Ross povedal niečo o Silk road v Ázii a že je to obrovská sieť. A práve to chcel vytvoriť, takže si myslel, že je to perfektný názov.“

Podľa nej Ulbricht „vedel, že ho chytia a stane sa mučeníkom svojej veci“.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu