• bitcoinBitcoin$27,186.00

Vývojár Bitcoinu navštívil CIA, potom Satoshi Nakamoto zmizol

Pred dvanástimi rokmi Gavin Andresen, bývalý hlavný vývojár Bitcoinu (BTC), oznámil komunite kryptomien na fóre Bitcoin Talk, že navštívi sídlo americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). To sa zhodovalo so zmiznutím tvorcu Bitcoinu, Satoshiho Nakamota.

Satoshi sa dostal do povedomia v roku 2008 zverejnením bielej knihy o Bitcoine a potom v roku 2011 záhadne zmizol. Približne v tom istom čase mal Andresen prednášať o Bitcoine v sídle CIA. Oznámil to v príspevku na fóre Bitcoin Talk 27. apríla 2011, teda pred 12 rokmi.

Podľa Andresenovho vtedajšieho príspevku očakával, že jeho návšteva vyvolá konšpiračné teórie. Chcel preto „zverejniť svoj zámer predniesť v júni v sídle CIA počas konferencie o nových technológiách pre americkú spravodajskú agentúru prezentáciu o Bitcoine“.

Ako vtedy povedal, bola to dobrá príležitosť diskutovať o výhodách kryptomien. Podľa neho boli v súlade s vládnymi cieľmi:

„Myslím si, že cieľom projektu je vytvoriť lepšiu menu, vytvoriť konkurencieschopnejší a efektívnejší medzinárodný platobný systém a poskytnúť ľuďom priamu kontrolu nad ich financiami. A nemyslím si, že niektorý z týchto cieľov je v rozpore s cieľmi vlády.“

Andresen prezradil, že dostane „jednorazový honorár 3 000 USD na pokrytie nákladov“. Dodal, že sa „len veľmi mierne obáva, že rozprávanie o Bitcoine v CIA zvyšuje šancu, že sa pokúsia urobiť niečo, čo nechceme, aby urobili“.

Vyjadril tiež názor, že „ak prijmeme ich pozvanie a budeme otvorene hovoriť o tom, čo presne Bitcoin je, je menej pravdepodobné, že ho budú vnímať ako hrozbu“.

bitcoin

Kto je Satoshi Nakamoto?

O Satoshim sa od roku 2011 nič nevie. Ak teda neveríme Craigovi Wrightovi. Tento podnikateľ tvrdí, že je vynálezcom Bitcoinu. Nedávno tiež obvinil spoločnosť Apple z porušenia autorských práv za to, že do všetkých zariadení so systémom macOS Catalina alebo novším nahral whitepaper Bitcoinu (whitepaper bol teraz odstránený).

Zaujímavé je, že Andresen stratil prístup k jadru Bitcoinu na GitHube v máji 2016. V tom čase verejne podporil Wrightove tvrdenia, že ten je Satoshi. Neskôr však svoju účasť na špekuláciách o tom, „kto bol Satoshi“, oľutoval. Uviedol, že „urobil chybu, keď dôveroval Craigovi Wrightovi“.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu