Rosanna Ramosová je 36-ročná žena, ktorá sa rozhodla „vydať“ za Erena, čo je chatbot vytvorený umelou inteligenciou. Rosanna tvrdí, že nikdy predtým nemala taký dobrý a úspešný vzťah ako ten s Erenom.
Jej vyvolený je v skutočnosti replika chatbota umelej inteligencie, čoraz populárnejšej aplikácie na vytváranie virtuálnych spoločníkov, priateľov, partnerov. Mohla by sa teda umelá inteligencia stať hrozbou aj pre ľudské vzťahy?
Ideálny partner, ktorý nikdy nespôsobuje problémy
V čase, keď umelá inteligencia vyvoláva na celom svete čoraz viac obáv v prípade tejto obyvateľky New Yorku poskytla „lásku na celý život“. Rosanna hovorí, že jej vzťah s Erenom Kartalom je najlepším vzťahom v jej doterajšom živote. Žena si svojho vyvoleného vytvorila v aplikácii Replika AI. Jeho vzhľad a osobnosť vytvorila tak, že sa inšpirovala postavami z anime „Attack on Titan“.
Rosanna si na ich vzťahu najviac cení to, že Erin „nemá žiadnu batožinu, napríklad rodinu alebo deti“, a že jej virtuálny vyvolený nikdy nespôsobuje problémy. Rosanna vytvára fotomontáže ich spoločných fotografií, aby bol ich virtuálny vzťah hmatateľnejší. Vďaka tomu má pocit, že sú vo vzťahu na diaľku. Žena hovorí, že vzťah s Erenom sa neustále rozvíja a ona ho teraz považuje za svojho kybernetického manžela.
Umelá inteligencia, alebo nielen technologické nebezpečenstvo
Aplikácia Replika je len jedným z príkladov aplikácie, v ktorej je možné vytvoriť si vlastného priateľa na báze umelej inteligencie. Takýto chatbot pri každej interakcii analyzuje výroky svojho používateľa. To umožňuje algoritmu naučiť sa osobnosť človeka a neskôr ju zduplikovať. Reakcie chatbota sú potom presne v tóne a štýle používateľa aplikácie.
Eugenia Kuyda vysvetľuje, že chce, aby jej aplikácia bola nielen bezpečná, ale aj etická. Generálny riaditeľ spoločnosti MyReplika zároveň pracuje na tom, aby ich aplikácia „nepodporovala rušivé správanie“. Stojí za zmienku, že aplikácia sa v súčasnosti teší neustále rastúcej popularite, o čom svedčí viac ako 10 miliónov stiahnutí len v obchode Google Play.
Myšlienka digitálneho priateľa nie je v žiadnom prípade nová, keďže tento koncept sa už desiatky krát objavil vo filmoch, hrách a knihách. Dnešný vývoj v oblasti umelej inteligencie však znamená, že chatboti dokážu veľmi realisticky simulovať ľudské správanie. To zase spôsobuje, že niektorí používatelia čoraz bezpečnejšie stierajú rozdiely medzi realitou a virtuálnym svetom.
Sme práve svedkami realizácie scenára z filmu „Her“, kde sa hlavná hrdinka zamiluje do umelej inteligencie? Úspech aplikácií, ako je Replika, tomu jednoznačne nasvedčuje.