• bitcoinBitcoin$26,588.00

Warrenn Buffett opäť kritizuje bitcoin a uráža ľudí, ktorí investujú do kryptomien

Warren Buffett označil bitcoin za „hazardný token“, ktorý nemá žiadnu vnútornú hodnotu. Tvrdí, že väčšina ľudí investuje do kryptomien, pretože chcú rýchlo zarobiť „ľahké peniaze“. Upozornil, že snaha zbohatnúť v krátkom čase so sebou prináša riziká.

Warren Buffett opäť útočí na bitcoin

Hoci cena bitcoinu od začiatku roka vzrástla o viac ako 80 %, niektorí kryptoskeptici stále nedokážu zmeniť svoj negatívny postoj ku kryptomenám. Jedným z nich je americký obchodný magnát, filantrop a generálny riaditeľ spoločnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett. V nedávnom rozhovore pre CNBC uviedol, že väčšina ľudí kupuje BTC len preto, aby rýchlo zarobila. Na druhej strane to má znamenať, že „bitcoin je hazardný token a nemá žiadnu vnútornú hodnotu“.

„To však nebráni ľuďom, aby chceli hrať ruletu,“ dodal.

Buffettove predpovede zlyhávajú

Buffett kritizuje kryptomeny a zosmiešňuje investorov do blockchainu už mnoho rokov. V roku 2018 označil bitcoin za „jed na potkany“ a predpovedal jeho zánik.

Napriek jeho predpovediam ocenenie bitcoinu rastie a nič nenasvedčuje tomu, že by táto kryptomena mala z trhu úplne zmiznúť. Okrem toho to znemožňuje samotná technológia blockchain, a tiež sa bitcoin od roku 2018 stal zákonným platidlom v dvoch krajinách (Salvádor a Stredoafrická republika). Stal sa veľmi populárnym a čoraz viac sa považuje za alternatívu bankového systému (len tento rok americké regulačné orgány zatvorili banky Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank a Silvergate Capital).

K tomu sa pridáva hlavná výhoda bitcoinu – jeho decentralizovaná povaha, obmedzená ponuka a absencia kontroly zo strany centrálnej autority. To výrazne kontrastuje so skutočnosťou, že centrálne banky môžu takmer neobmedzene tlačiť nové peniaze. Buffett však zrejme toto všetko prehliada…

bitcoin

Buffettova pravá ruka

Ďalšou osobou, ktorá je deklarovaným odporcom odvetvia kryptomien, je podpredseda predstavenstva spoločnosti Berkshire Hathaway a Buffettova pravá ruka Charlie Munger. Tento 99-ročný Američan verejne odporučil ľuďom, aby sa od kryptomien držali ďalej, a označil ich za „otvorenú stoku plnú škodlivých organizmov“. Bitcoin označil za menu zločincov.

Niektorí sa domnievajú, že Buffett a Munger kritizujú kryptomeny, pretože nerozumejú technológii blockchain alebo sú v takej fáze svojho života a kariéry, že sa podvedome bránia tejto zmene. Takúto tézu vlani podporil aj zakladateľ spoločnosti SkyBridge Capital Anthony Scaramucci:

Tento typ konzervatívnych finančníkov sa rozhodol nesplniť si úlohu. Alebo si ju urobili a rozhodli sa, že v tejto fáze ich kariéry je to pre nich príliš veľká zmena?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu