• bitcoinBitcoin$27,206.00

Zabíjajú NFT a memecoiny bitcoin?

V posledných týždňoch mali používatelia problémy s používaním siete Bitcoin. V mempoole sa objavovali nevybavené položky, čo malo za následok vysoké poplatky. V máji 2023 „bežné“ bitcoinové transakcie začali súťažiť o priestor v blockchaine so záplavou NFT a memecoinov BRC-20, ktoré sú teraz súčasťou siete.

Keďže niektorým ľuďom súčasná situácia ubližuje, v komunitách, diskusných skupinách a sociálnych médiách koluje otázka: „Je bitcoin pod útokom?“. Tu je sedem hlavných otázok, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo sa deje.

Je bitcoin pod útokom?

Prvou otázkou je, že v bitcoinovej komunite stále neexistuje konsenzus, že k útoku skutočne dochádza. Existujú teórie, predpoklady, otvorené a uzavreté diskusie, ktoré analyzujú nedávne údaje a udalosti.

Vývojár riešení súvisiacich so sieťou Lightning Network Calle v pondelok v skorých ranných hodinách zverejnil tweet, v ktorom o situácii žartoval: „Say attack one more goddamn time.“, pričom postava Quentina Tarantina mieri pištoľou.

Softvérový inžinier a ťažiar Con Kolivas napriek tomu zverejnil vlákno, v ktorom uviedol: „V prípade, že by ste chceli, aby sa niečo stalo, tak by ste to mohli urobiť: „Nenechajte sa pomýliť. Toto vyzerá v každom ohľade ako koordinovaný útok“. Ako súčasť tohto „koordinovaného útoku“ uvádza záplavu NFT v blockchaine bitcoinu.

Medzitým tvorca Bitcoin Stamps „Mike in Space“ tvrdí, že skutočným útokom by bol pokus o zákaz NFT v sieti s budúcimi aktualizáciami softvéru Bitcoin Core. Táto myšlienka koluje  Twitteri.

„Spamový útok“ alebo „útok typu denial-of-service“ je akcia, ktorej cieľom je prerušiť alebo narušiť prevádzku určitého elektronického systému prostredníctvom série nežiaducich požiadaviek na údaje – preťaženie systému a jeho znemožnenie alebo sťaženie používania legitímnymi používateľmi.

Spor vyplýva zo skutočnosti, že v decentralizovanej a neautorizovanej sieti (ktorá nevyžaduje povolenie alebo autorizáciu od centrálneho subjektu), akou je bitcoin, je definícia „legitímneho používateľa“ nejasná a do istej miery svojvoľná.

Niektorí tvrdia, že „kód je zákon“. Ak teda protokol BTC umožňuje určité aplikácie, boli by podľa definície legálne. Na druhej strane existujú ľudia, ktorí sú presvedčení, že bitcoin by sa mal používať len na peňažné transakcie a že všetky ostatné spôsoby použitia by mali byť nezákonné.

Ako to všetko začalo?

Nielen dnes sa nadšenci a vývojári snažia vytvárať riešenia na využívanie rôznych aplikácií na blockchaine bitcoinu nad rámec peňažných transakcií.

V roku 2017 vznikol napríklad projekt Stacks (STX). Ide o druhú vrstvu, ktorá umožňuje vytvárať inteligentné kontrakty na blockchaine bitcoinu, podobne ako je to v prípade Etherea a ďalších podobných protokolov.

Blockstream, spoločnosť zameraná na vývoj softvéru pre bitcoin, vyvinula vlastné riešenie na vydávanie tokenov, stablecoinov a syntetickej verzie bitcoinu (L-BTC) prostredníctvom siete Liquid Network, ktorá je druhou vrstvou.

V roku 2021 bola v prvej vrstve bitcoinu oficiálne aktivovaná aktualizácia „Taproot“. Predtým v roku 2017 aktualizácia „Segwit“. Obe boli nevyhnutnými zmenami, ktoré umožnili používať blockchain na podporu Ordinals, BRC-20, Bitcoin Stamps a SRC-20.

Čo sú tokeny Ordinals a BRC-20?

Aktualizácia Segwit, ktorá zmenila spôsob ukladania informácií v blockchaine bitcoinu, vydláždila cestu pre experimentovanie a ďalšie aplikácie blockchainu, ako je napríklad Lightning Network, zvýšenie priepustnosti transakcií na blok a použitie dodatočného poľa na pridanie nových informácií okrem štandardných informácií o „emisii“ BTC.

Toto pole sa používa na ukladanie obrázkov a inteligentných zmlúv v blokoch bitcoinu.

V kombinácii s aktualizáciou Taproot, ktorá vytvára novú dynamiku pre transakcie podpísané viac ako dvoma stranami, sa otvorili dvere pre efektívnejšiu a súkromnejšiu interakciu viacerých subjektov, čo je nevyhnutné pre aplikácie, o ktorých budeme hovoriť ďalej.

V prípade Ordinals alebo nového štandardu tokenov s názvom BRC-20 sú tieto informácie spojené so satoshi (najmenšia jednotka BTC). Nový význam nadobúdajú pri načítavaní ďalších údajov do „OP_RETURN“ (pole, ktoré umožňuje pridávať textové informácie do bitcoinového bloku).

Označujú nielen 1 sat, ale aj obraz NFT alebo inteligentný kontrakt nového tokenu. Tento špeciálny satoshi sa nazýva „ordinal“.

Bitcoin

Čo sú Bitcoin Stamps a SRC-20?

Bitcoin Stamps je názov nového protokolu, ktorý umožňuje každému používateľovi BTC registrovať obrázky v blockchaine – akoby to boli obrázky „vytetované“ navždy v decentralizovanej databáze.

Využívajú inú technológiu ako Ordinals, ktoré zaznamenávajú obrazové údaje v samostatnom poli ako bežné transakcie BTC. Stamps zaznamenávajú údaje v bežných transakciách, ktoré sú známe ako UTXO.

Tak ako štandard tokenov BRC-20 využíva technológiu Ordinals, štandard tvorby tokenov v Bitcoine SRC-20 využíva technológiu Stamps a podobne používa OP_RETURN na tvorbu NFT obrázkov a vytváranie inteligentných kontraktov.

Web3 o bitcoine a novom dopyte

„Web3 horúčka“ a jej mnohé možné aplikácie sa objavujú na blockchaine vedúcej  na trhu a nie náhodou priťahujú veľký záujem vývojárov a špekulantov.

To, čo bolo doteraz možné len na blockchainoch špecializovaných na inteligentné kontrakty, ako je napríklad Ethereum (ETH), získava v softvéri Bitcoin Core, overenom ťažiarmi bitcoinu, novú interpretáciu.

Aplikácia v bitcoine sa v prípade NFT dokonca líši od aplikácie jeho „web3 konkurentov“. Je to preto, že všetky informácie vrátane tých, ktoré sa týkajú obrázkov, sú „on-chain“ a decentralizované. To znamená vytvorenie nového dopytu po sieti Bitcoin, čo so sebou prináša niektoré vedľajšie účinky.

Súťaž o blokový priestor a rastúce poplatky

V súčasnosti sa testujú kapacitné limity siete Bitcoin spolu s nárastom dopytu po blokovom priestore. Výsledkom sú čísla nevídané už viac ako dva roky. Vrátane: časov potvrdzovania transakcií v sieti, rekordného čakania v rade na mempoolové transakcie a opätovného zvyšovania sieťových poplatkov.

Zvýšenie poplatkov je priamym odrazom zvýšeného dopytu po sieťovom blokovom priestore – čo sa zvyčajne vyskytuje v obdobiach vysokej volatility.

Zvýšenie dopytu je znepokojujúce, pretože sieť Bitcoin má limity na množstvo informácií, ktoré môže uchovávať.

Každý blok bitcoinu môže obsahovať maximálne 4 MB (megabajty) transakcií. Každá transakcia má rôznu váhu, ktorá sa môže pohybovať od približne 200 bajtov až po viac ako 1 MB, v závislosti od typu a odoslaného obsahu.

Aby si používatelia mohli „kúpiť“ tento priestor a prinútiť ťažiara pridať transakcie v ďalšom bloku, stanovia si poplatok. Čím vyšší je poplatok, tým väčšia je pravdepodobnosť, že transakcia bude pridaná do ďalšieho bloku.

V tomto scenári vyššieho dopytu ako dostupného priestoru začnú používatelia robiť vyššie „ponuky“ na poplatky, čím sa zvyšujú náklady siete ako celku.

Blíži sa halving

Celý tento kontext sa odohráva rok pred udalosťou známou ako halving bitcoinu.

Keď sa Satoshi Nakamoto rozhodol vytvoriť BTC, musel sa rozhodnúť, ako bude mince distribuovať. Túto otázku nakoniec vyriešil prostredníctvom ťažby.

Tým sa zistilo, že: za každý objavený a do blockchainu pridaný blok získava ťažiar nový BTC.

Satoshi Nakamoto naprogramoval kód bitcoinu tak, že počet mincí uvoľnených v každom bloku sa každých 210 000 blokov zníži na polovicu. Toto číslo sa dosahuje každé štyri roky.

Halving má v minulosti pozitívny vplyv na cenu. Ovplyvňuje totiž dynamiku ponuky a dopytu. Má však aj iný vplyv na ekosystém bitcoinu.

Z hľadiska „ťažby ako podnikania“ môže byť polovičné znižovanie odmien veľkou výzvou. V niektorých prípadoch dokonca vedie k zániku ťažiarov s vyššími nákladmi alebo ťažším prístupom ku kapitálu.

S menším počtom ťažiarov schopných udržať podnikanie by sieť mohla centralizovať výrobu blokov na menší počet účastníkov. Tým by sa účinne znížila decentralizácia.

Zvýšenie sieťových poplatkov?

Práve preto prebieha v komunite BTC diskusia. Ide o potrebu zvýšiť sieťové poplatky, aby sa kompenzoval pokles príjmov získaných ako odmena za vyťažený blok.

Minulú nedeľu ťažobný pool Foundry USA zarobil viac na poplatkoch ako na odmenách za bloky. Išlo o praktickú ukážku toho, čo je väčšinou len teoretickou diskusiou.

V komunite Bitcoinu sú teda ľudia, ktorí sa domnievajú, že zvýšený dopyt po priestore v sieti je pozitívny. Generuje totiž viac peňazí pre ťažiarov a povzbudzuje ich, aby pokračovali v ťažbe kryptomeny. A to aj napriek tomu, že odmena za blok sa každé štyri roky znižuje na polovicu.

Na druhej strane by zvýšenie poplatkov mohlo zabrániť „bežným“ používateľom, ktorí si nemôžu dovoliť transakčné náklady, používať sieť. V tomto scenári sa na webovej stránke Litecoin Underground objavila možnosť „útoku“ zorganizovaného samotnými ťažiarmi, aby sa poplatky zvýšili, čím by sa zvýšili ich odmeny.

Podľa portálu mempool.space minulý týždeň priemerné poplatky v sieti presiahli 30 USD za transakciu. Výsledkom bol priemerný poplatok za ťažbu bloku vo výške približne 4,7789 BTC. To je približne 43 % celkovej odmeny za ťažbu blokov za 24 hodín.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu