Európsky parlament sa pustil do byrokratického šprintu, ktorého finišom by malo byť vytvorenie zákona o umelej inteligencii. Predpisy majú rámcovať generatívnu umelú inteligenciu a zabrániť nekontrolovanému rozvoju tejto technológie.
Zákonodarcovia vidia generatívnu umelú inteligenciu v tom, že dokáže vytvárať také realistické fotografie, že sú už často na nerozoznanie od reality. Vera Jourová, zástupkyňa šéfa Európskej únie, vyzýva veľké technologické spoločnosti (Facebook, Google, YouTube, TikTok, Twitter), aby reagovali a označili obsah generovaný umelou inteligenciou.
Čas sa kráti, umelá inteligencia nečaká
Snaha o rýchle vymedzenie právneho rámca pre AI je v súčasnosti jedným z hlavných problémov Európskej komisie. Rýchly vývoj generatívnej umelej inteligencie spôsobil, že stále neexistuje žiadny zákon, ktorý by obmedzoval možnosti LLM, ako je ChatGPT.
Podľa Sama Altmana (generálneho riaditeľa spoločnosti Open AI, tvorcu ChatGPT) vytváranie predpisov pred tým, ako sa nástroje ako text-to-text alebo text-to-image začali bežne používať, nemalo predtým zmysel. Altman tvrdí, že vysvetľovanie možností umelej inteligencie politikom a zákonodarcom by bolo časovo náročné, pričom technológia by vtedy napredovala takým tempom, že regulácia by nikdy nedržala krok s umelou inteligenciou. Tieto slová odzneli na stretnutí členov OpenAI na Varšavskej univerzite.
Stojí za zmienku, že Altman na podujatí spomenul aj právne otázky, na ktorých má pracovať celý tím špecialistov OpenAI. Spoločnosť chce spolupracovať s jednotlivými vývojármi a pomáhať im trénovať generatívnu umelú inteligenciu, pričom za to dostane konkrétnu odmenu.
Nové nariadenia na ceste – bude zákaz ChatGPT a ďalších nástrojov AI?
Nové nariadenia navrhované Európskou úniou zahŕňajú požiadavku na zdokumentovanie akéhokoľvek obsahu chráneného autorskými právami, ktorý vývojári umelej inteligencie používajú na trénovanie svojich LLMov. Povedie nedodržiavanie týchto pravidiel zo strany OpenAI alebo Google k úplnému zákazu nástrojov AI? Alebo to bude ako v prípade Talianska a zákazu ChatGPT? V tejto chvíli je to ťažké povedať.
Zákon o umelej inteligencii bude prvým zákonom na svete, ktorý bude zákonom regulovať umelú inteligenciu. Teoreticky sa očakáva, že bude prijatý do konca roka 2023. Na podobných opatreniach pracujú aj Spojené kráľovstvo a USA. Niektorí odborníci naznačujú, že USA môžu zákon o umelej inteligencii považovať za akýsi transatlantický štandard, pokiaľ ide o reguláciu umelej inteligencie. V súčasnosti práce stále pokračujú, zatiaľ čo Sam Altman navštevuje ďalšie krajiny sveta a propaguje ChatGPT.